Melyik gyógyszer fog meggyógyítani? Placebo vagy tényleg használ?
- Nikoletta Fülöp
- Feb 26
- 3 min read
Updated: Feb 27

Több helyen olvasom, hogy egymástól kérdezitek, melyik gyógyszer, blokàd injekció segített, vagy melyik vitamin, hyaluronsav lesz jó?
Nézzünk àltalàban miket vàlaszoltok:
“Én kaptam egy kúrát. Addig jó volt. Sajnos utána minden változatlan maradt.”
“Nekem se volt jó. Műtét lett a vége.”
“Én többször kaptam ..legutóbb segített.”
“Nekem sokat segített.”
Észrevettétek, hogy kb. ugyanannyi embernek segített, mint amennyinek nem? Ha tehát mondjuk 50-50%-os az arány, akkor tényleg hasznos a többiek tapasztalata a te döntésedben?
Ugyanis ugyanaz a gyógyszer, kezelés vagy táplálékkiegészítő nem hat mindenkinél ugyanúgy. Ennek egyik oka az, hogy minden ember más – különböző a szervezetünk, a tapasztalataink és az elvárásaink, élethelyzetünk.
Például, ha hónapok óta fájdalommal élsz, és már alig hiszel abban, hogy valaha jobban leszel, akkor gyakori, hogy úgy érzed, hogy a fájdalom nem múlik bàrmit teszel, bàrhova mèsz kezelésre. Sokszor még intenzívebbé válik a fájdalom.
Ugyanakkor, ha fájdalommal küzdesz, de elhiszed, hogy a kezelés segíteni fog, mondjuk egy betegtàrsad pozitív tapasztalatai miatt, vagy az orvos presztízse miatt, akkor sokkal könnyebben tudod kezelni a fájdalmat. Jobb lesz a kedved, bizakodóbb leszel, és a hited csökkenti a fájdalom érzését.
Tehát a lelki állapotod és a hit nagyban befolyásolják, hogy hogyan éled meg a fájdalmat.
Ha valaki hiszel abban, hogy egy kezelés működni fog, az önmagában is segíthet abban, hogy jobban érezd magad– ezt nevezzük placebohatásnak. Ezért történhet meg, hogy ami az egyik embernél csodát tesz, az a másiknál szinte semmit sem ér.
Nézzük a kísérletet:
A placebohatás egyik legismertebb példája egy álműtét-kísérlet volt, amelyet J. Bruce Moseley ortopéd sebész végzett. A kutatás célja az volt, hogy megvizsgálja a térdműtétek valódi hatékonyságát térdízületi porckopásban szenvedő betegek esetében.
A kísérlet menete:
A vizsgálatba 180 beteget vontak be, akiket véletlenszerűen három csoportra osztottak:
1.Valódi műtéti beavatkozás: Az egyik csoport valódi arthroscopos beavatkozást kapott, amely során eltávolították a térdízületből a károsodott porcot és egyéb problémás szöveteket.
2.Öblítéses beavatkozás: A második csoportnál csak az ízületet öblítették át, de nem végeztek tényleges javító műtétet.
3.Placebo műtét: A harmadik csoportnál csupán bemetszést ejtettek a térden, hogy a páciensek úgy érezzék, valóban megműtötték őket, de nem történt semmilyen beavatkozás.
A betegek semmit sem tudtak arról, melyik csoportba kerültek, így mindenki azt hitte, valódi műtétet kapott.
Az eredmények:
A kísérlet eredményei meglepőek voltak: a placebo műtéten átesett páciensek ugyanolyan mértékű fájdalomcsökkenésről és mozgásjavulásról számoltak be, mint azok, akik valódi műtéti beavatkozást kaptak.
Szóval mi is a következtetés?
Ez a kutatás rávilágított arra, hogy a fájdalomcsillapító hatás nagy része nem feltétlenül a beavatkozás fizikai eredménye, hanem a betegek hite és elvárásai által kiváltott placebo hatás következménye lehet. Ezért fontos, hogy a kezeléseket személyre szabják, mert mindenkinek más válhat be.
Voltál már olyan orvosnál, ahol nem érezted, hogy törődnek veled? Vajon tényleg csak az számít, hogy okos legyen, vagy az is fontos, hogy figyelmes legyen veled?
A gyógyulásban nemcsak az orvos tudása számít, hanem az is, hogy milyen légkörben történik a kezelés. Ha olyan orvossal, kezelővel találkozol, aki figyelmes, megértő és nem sürget, az sokat segíthet a felépülésedben. Ha kedves, türelmes, és motivál arra, hogy higgy a kezelésben, az önmagában is hozzájárulhat a gyorsabb gyógyuláshoz.
A pozitív, támogató légkör, ahol úgy érzed, hogy valóban figyelnek rád, csökkenti a stresszt és növeli a gyógyulásba vetett bizalmadat. Ilyen környezetben könnyebb együttműködni, és hamarabb elérheted a kívánt eredményeket.
Éppen ezért fontos, hogy a kezeléseket személyre szabják, hiszen mindenkinek más válhat be.
Comments