TÉVHITEK A GYÓGYTORNÁRÓL.
- Nikoletta Fülöp
- Feb 16, 2024
- 4 min read
Updated: Apr 7, 2024
Ha nem az egészségügyben dolgoznék, komoly kihívások elé néznék, mert nem lenne könnyű eldöntenem, mikor és kitől kérjek segítséget.
Valószínűleg nem lennék teljesen tisztában a gyógytorna értékével és szerepével. Ebben a cikkemben tovább elemezzük a tévhiteket.
Nézzük is az első tévhitet:
A gyógytorna mindig hosszadalmas és unalmas:
A gyógytorna valóban nem mindig izgalmas, de a feladatom az, hogy gyorsan megtaláljam a problémád okát és segítsek csökkenteni a fájdalmad, javítani a mozgásodon. Bár a fitnesz órákon érdekesebbek a feladatok, azok általában nem hatékonyak konkrét probléma kezelésére. A gyógytornász képzettségétől függően kreatívabb gyakorlatokat is kínálhat, de a cél mindig a fokozatos, mihamarabbi, eredményes felépülés.
A gyógytornán csak masszíroznak:
A gyógytorna tartalmazhat masszírozást, de ennél komplexebb. A gyógytorna tervezett gyakorlatokat és kiegészítő eszközöket is magában foglalhat. Mint például lézer, TENS készülék.
Egyes terápiás fogások hasonlíthatnak masszírozásra, például a kötőszöveti mobilizálás. de annál specifikusabb technika.
Ha kizárólag masszázsra vágysz, akkor a masszőrök szívesen állnak rendelkezésedre.
Csak akkor van szükség gyógytornára, ha fáj valami:
A gyógytorna nem csupán fájdalomkezelésre szolgál, hanem megelőzi a nagyobb problémák kialakulását is. Például, ha észreveszed, hogy nehezebben veszed le a kamra polcáról a befőttesüveget, akkor ez is jele lehet annak, hogy a vállizületed beszűkült, még ha nem is fáj általában.
Vannak akik azért felkeresnek fel, hogy jó előre megelőzzék a problémákat.Állapotfelmérésemen elemzem mit mutat a testük a következő 5 évre,mivel kell majd szembenézniük, ha nem változtatnak az életmódjukon.
Egyetlen "univerzális" gyakorlatrendszer van mindenki számára:
Minden egyes személy más-más problémával érkezik. Az internet, szomszédod vagy barátod tapasztalatai alapján ajánlott gyakorlatok nem mindig válnak be, ronthatnak is. Hiszen minden egyén helyzete, élete más.
Az egyénre szabott tervezés során figyelembe vesszük szükségleteidet, céljaidat, munkádat, hobbidat és idődet.
A gyógytorna fájdalmas:
A képzett gyógytornász a feladatokat a fájdalomküszöbödnek megfelelően állítja be. Otthoni gyakorlás és visszajelzés segíti abban, hogy megfelelő terhelést alkalmazzon, és így gyorsabban javuljon az állapotod.
A gyógytorna azonnal látható eredményeket hoz:
A gyógytorna eredményei nem mindig azonnal láthatók. A gyógytornának fokozatosan kell felépítenie. Ehhez szükséges a rendszeres otthoni gyakorlás és az utasítások pontos követése. A türelem és a kitartás fontos a gyógyulási folyamat során.
Minden gyógytornász ugyanolyan:
A gyógytornászok eltérő hátterekkel, tapasztalatokkal és specializációkkal rendelkezhetnek. Fontos olyan szakembert választani, akinek komplex látásmódja van, és akivel jó a kommunikáció.
Az egészségügy, a gyógytorna folyamatosan fejlődik. Számos gyógytorna terápia segít a gyors, hatékony gyógyulásban.
A következő videómban folytatom a gyógytornáról szóló tévhiteket.
Emlékezz arra, hogy bármely terápia, így a gyógytorna is, csak akkor tud segíteni, ha aktivitásba lendülsz, bejelentkezel, és megtalálod a számodra megfelelő gyógytornászt.
2. rész
Ha nem az egészségügyben dolgoznék, komoly kihívások elé néznék. Nem lenne könnyű eldöntenem, mikor és kitől kérjek segítséget.
21 évesen, én is a gyógytorna világába csöppentem, amikor térdszalag szakadás miatt gyógytornászhoz kerültem. Ez a tapasztalat azonban nemcsak a gyógyulásomhoz vezetett, hanem hivatásommá is választottam a gyógytornát.
Nézzük is az első tévhitet:
Csak idősebb embereknek való a gyógytorna:
A gyógytorna minden életkorban ajánlott. Ha már korán, gyermekkorban, kamaszkorban kialakult egy probléma, például egy ferde gerinc, lúdtalp, az hatással lesz a felnőttkorra, például hamarabb kopnak el az izületei, akár 10 évvel is. Az idősebb korosztály, 70 felettiek tornája éppúgy fontos, hiszen a csontritkulás, merev izületek korlátozzák a mozgásukat. Az izomgyengeség egyensúly vesztéshez vezet, ami miatt hamar lesérülnek. A nem megfelelő erőnlét, hamar visszafordíthatatlan állapotromláshoz vezet. 70 felett is még javítható az izomerő és a mozgás minősége.
Csak akkor kell gyógytornászhoz fordulni, ha az orvos azt javasolja:
Ahelyett, hogy hosszú órákat töltesz várakozással az orvostól orvosig, értékes időt takaríthatsz meg, ha időben érkezel hozzám. HIsz a képzett gyógytornász a tünetek alapján kezel.
Kezeléseink során részletesen átbeszéljük a helyzeted, és amennyiben szükséges, időben irányítalak a megfelelő szakember felé. Hiszen amíg az idő telik, egyre feszültebb leszel. A fájdalmad és az állapotod tovább romlik.
Sajnálatos módon az orvosok gyakran nem említik a gyógytornát, pedig segíthet elkerülni műtéteket vagy felgyorsítani a felépülést.
Mindennapi tevékenységek helyettesítik a gyógytornát:
Bár az aktivitás fontos az egészséged szempontjából, de önmagukban nem pótolják a célzott szakértői gyakorlatokat és terápiát.
A mindennapi tevékenységek, például házimunka, kertészkedés, cipelés gyakori okozója a problémáknak. Ezért az óráimon nagy hangsúlyt fektetek ezeknek a tevékenységeknek a helyes végrehajtásában.
Bárcsak elég lenne plázázni a gyógyuláshoz, és séta közben meg is gyógyulnánk! 😀
Csak fizikai problémákra jó a gyógytorna:
A gyógytorna nem csupán fizikai problémákra fókuszál, hanem komoly pozitív hatással lehet az érzelmi és mentális egészségre is. Rendszeres mozgás közben, egy támogató környezetben, a gyógytorna során endorfin, szerotonin és dopamin termelődik, ezek pedig nem csak fájdalomcsökkentő hatásúak, hanem jelentős mértékben javítják a hangulatodat is.
Emlékezz arra, hogy bármely terápia, így a gyógytorna is, csak akkor tud segíteni, ha aktivitásba lépsz, bejelentkezel, és megtalálod a számodra megfelelő gyógytornászt.
Személyi edzés, csoportos tornák ugyan azt az eredményt adják:
A személyi edzés elsősorban az egészséges emberek számára készült, akik fittek szeretnének maradni vagy fejleszteni akarják fizikai állapotukat. Közösségi élményt nyújtva. Az edzők ebben az esetben olyan feladatokat és tudással rendelkeznek, amelyek a kondícióra és erőnlét fenntartására irányulnak, nem a fókuszált gyógyító munkára.
Sok páciens érkezik csoportos gyógytornáról is. Sajnos, sok időt el lehet tölteni olyan csoportokban, ahol 10-15 alkalom alatt kevesebb eredményt érsz, mint egy jól megtervezett 2-3 egyéni gyógytorna alatt.
Specifikus gyakorlatokkal, gyorsabb felépülésre számíthatsz, így hamarabb visszatérhetsz kedvenc hobbid, sportod, munkádhoz.
Minden mozgásszervi probléma műtéti megoldást igényel:
A gyógytorna sok esetben hatékony lehet a problémák kezelésében anélkül, hogy sebészeti beavatkozásra lenne szükség.
Ne habozz gyógytornász segítségét kérni!
Néhány alkalom alatt is sok tudással látlak el, ami megkönnyíti napjaid, járásod, mozgásod, hogy ne maradj kiszolgáltatott helyzetben!
Kérdésed van? Keress fel konzultációmon!
Comments